sobota, 1 lutego 2014

Ciasta na każdą okazję część 2






Tort bezowy 

Następnym przepisem będzie mój urodzinowy  tort bezowy. Smakował całej  rodzinie. Dla urozmaiconej dekoracji mojego tortu dodałem na wierzch bitą śmietanę i wszystko posypałem owocami.


Składniki:                            



Bezowe płaty: 
                   
- 200 ml białek (to ok. 6 białek)

- 300 g cukru lub cukru pudru

- szczypta soli

Krem:
- 400 ml śmietany 36%

- 250 g serka mascarpone

- 100 g cukru pudru

- granat (albo inne twoje ulubione owoce)

Dekoracja:

- 250 ml śmietany 30%

- 4 garście ulubionych owoców (w moim przypadku były to owoce granatu i borówki)

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy płaty bezowe. Ubijamy białka na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania bardzo powoli dodajemy cukier. Sztywna piana ma kolor śnieżnobiały. Gotową bezę wykładamy na formy np. do pizzy, wyłożone papierem do pieczenia, najlepiej nieprzywierającym. Płaty wygładzamy szpatułką. Wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 140 st. C na 50 minut. Gotowe płaty odstawiamy do ostygnięcia.

Teraz bierzemy się za krem. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy mascarpone i cukier, mieszamy. 

Obieramy granat, wyjmujemy owoce, dodajemy je do kremu i delikatnie mieszamy łyżką, aby owoce nam się nie rozpadły.

Zdejmujemy jeden płat bezowy na talerz lub na paterę, następnie smarujesz płat całym kremem, nakładamy  drugi płat. Potem ubijamy śmietanę na sztywno, przekładamy do szprycy lub rękawa cukierniczego i ozdabiamy wierzch naszego tortu, który następnie obsypujemy trzema garściami owoców, a czwartą garścią obsypujemy dookoła.

 Smacznego!

















Tarta czekoladowo-malinowa 

Maliny i czekolada to klasyczny i bardzo smaczny duet. Tę tartę zrobiłem na sylwestra, kiedy zostaliśmy sami z bratem. Była tak pyszna, że zjedliśmy połowę, a potem już nic nie mogliśmy przełknąć.


Kruchy spód

- 300 g ciasteczek, drobno pokruszone (np. 
waniliowych,migdałowych)

- 250 g masła, rozpuszczonego

- 150 g migdałów (najlepiej zmielonych)

- szczypta soli

Krem

- 6 żółtek

- 150 g cukru

- 50 g mąki

- 650 ml mleka

- 200 g gorzkiej czekolady

Wierzch

- 300 g malin

- 60 g dżemu morelowych (ewentualnie)



Przygotowanie:


Natłuszczamy formę o średnicy 28 cm. Okruchy ciastek wsypujemy, dodajemy masło, migdały i szczyptę soli, mocno mieszamy. Masę wykładamy na formę, mocno dociskając do dna i boków. Spód wkładamy do lodówki na godzinę. Pieczemy spód w piekarniku nagrzanego do 180 st.C. przez 5-10 minut.

Teraz Krem. 
Ucieramy żółtka z 50 g cukru (4 łyżki) w misce mikserem na najwyższych obrotach na gładką masę. Zmniejszamy prędkość obrotów i dodajemy mąkę. Mleko wlewamy do średniej wielkości rondelka. Dodajemy resztę cukru. Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy. Cienkim strumieniem wlewamy mleko do masy jajecznej cały, czas mieszając. Krem przelewamy do rondla i podgrzewamy przez dwie minuty, cały czas mieszając. Czekoladę wykładamy do miski, a następnie wlewamy do niej masę jajeczną. Mieszamy póki się nie rozpuści, czyli wtedy kiedy masa będzie intensywnie brązowa. Gotowy krem przykrywamy, aby ostygł. 

Krem wykładamy na spód tarty i chłodzimy w lodówce przez 2 godziny. 

Wykładamy na maliny krem. Jeśli używamy dżemu morelowego to teraz go użyjemy. Morelowy dżem wkładamy do niewielkiego rondla i podgrzewamy, aby się rozpuściły. Polewamy maliny dżemem. 

Smacznego !





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz